Měna: CZK
Katalog
Technická podpora
tel. +420 596 111 446
Nabízíme splátkový prodej

Facebook

Tuningové serva Traxxas

Co je to voděodolnost RC modelů?

U většiny RC modelů aut z našeho sortimentu je uváděn termín voděodlnost. V tomto článků se dozvíte, co termín znamená a jak modely ve vlhku provozovat.

Voděodolnost v tomto případě znamená, že na modelu jsou udělána opatření a celý model je konstruován tak, aby minimalizoval riziko vniknutí vody k elektronice. Přestože je model odolný vůči vlhkosti, neměli byste s modelem zacházet jako se zcela voděodolným, není to ponorka!

Běžně se voděodolnost (například u hodinek) může dělit do jednotlivých skupin - podle maximální hloubky ponoření. U elektroniky se používá krytí (IPxx), které specifikuje odolnost elektrických zařízení vůči prachu a vodě. U RC modelů není na rozdíl od výše uvedených příkladu k dispozici žádný standard, který by definoval odolnost vůči vodě.

Obecně, při dodržování podmínek provozu, lze říct:

 • Model je odolný vůči vlhkosti např. postříkáním průjezdem kaluže, jízdou v mokré trávě, na sněhu apod.
 • Vysílač není určen pro použití ve vlhkém prostření např. za deště.
 • Slaná voda je velmi agresivní. Pokud je model provozován ve slané vodě, mel by být po provozu opláchnut ve sladké vodě a poté vysušen.
 • Elektronické komponenty by nikdy neměly být trvale ponořeny ve vodě.

Příklady voděodolných opatření na RC modelech

Servo
Serva řízení s O-kroužky na tisícihranu a krabičce
Regulátor
Zalitá elektronika regulátoru
Přijímač
Krabička s těsnícím kroužkem
Ložiska
Gumové těsnící kroužky na ložiscích

Co dělat před jízdou RC modelu auta ve vlhkém prostředí?

 1. Ošetřete silikonovou vazelínou, O-kroužek krabičky přijímače, včetně mechové vložky pro vstup kabelů.
  Použití silikonové vazelíny
  Ukázka použití silikonové vazelíny
 2. Rotační části, které mohou být v bezprostřednímu styku s vodou, např. křížové klouby, poloosy, otevřené částí převodovek, ošetřete přípravky odpuzující prach a vodu. Doporučujeme použít např. sprej Nanoprotech Home.
  Nanoprotech Home
  Ukázka použití Nanoprotech Home
 3. Trvale spojené elektrické konektory je vhodné ochránit umělým kaučukem. Umělý kaučuk se nanáší štětcem a po vytvrzení jej lze snadno strhnout. Umělý kaučuk lze zakoupit v prodejnách s elektro součástkami, rovněž můžete použít přípravek Humbrol Maskol.
  Použití Humbrol Maskol
  Ukázka použití Humbrol Maskol
 4. V discích kol jsou z výroby vyvrtány otvory, aby jimi mohl proudit vzduch. Při jízdě vo vodě se těmito otvory může dostávat voda. Aby mohla voda z kola vytéct, upostřed běhounu pneumatik prořízněte malé otvory v průměru 3mm 180° proti sobě.
  Prořezání otvoru v běhounu pneumatiky
  Prořezání otvoru v běhounu pneumatiky
 5. Jízda ve vlhkém prostředí klade vyšší jízdní odpor. Proto ve vlhkém prostředí použijte lehčí převodový poměr (menší pastorek na motoru).
  Výměna pastorku na motoru
  Výměna pastorku na motoru
 6. Pro usnadnění čištění doporučujeme překrýt exponované části šasi prodyšnou tkaninou (síťovina).
 

Jak mám model provozovat ve vlhkém prostředí?

U RC modelů se stejnosměrným motorem je důležité, aby po skončení nebyla voda uvnitř v motoru. Koroze komutátoru často vede k poškození motoru nebo výrazně zkracuje jeho životnost. U RC modelů se stejnosměrným motorem plně postačuje, aby se ke konci jízdy jezdilo v suchém místě - teplo vznikající v motoru spolehlivě odpaří zbytky vody.

U RC modelů se střídavým motorum je důležité, aby nedošlo ke korozi kuličkových ložisek. Koroze by vedla k rozpadnutí ložiska a poškození rotoru motoru. Na rozdíl od stejnosměrných motorů nelze spoléhat na to, že se voda z motoru odpaří. Střídavé motory se jednak méně zahřívají, jednak se zahřívá stator (plášť motoru), nikoliv rotor. Z tohoto důvodu je důležité pravidelne kontrolovat stav kuličkových ložisek. Pokud je na ložisku koroze nebo má velkou vůli, ložisko je nutné vyměnit.

Co dělat po skončení jízdy RC modelu auta ve vlhkém prostředí?

 1. Nejprve vyjměte akumulátory z modelu.
 2. Odstraňte případnou špínu a bláto mírným proudem vody z modelu. Dbejte na to, aby se voda nedostala do elektroniky modelu.
 3. Sundejte kola z modelu. Kola postavte tak, aby byl otvor v pneumatice dole. Voda otvorem v pneumatice vyteče.
 4. Odstraňte kryt elektroniky modelu. Vlhkost se tak dostane pryč z přijímače. Není nutné odpojit kabely přijímače nebo motoru.
 5. Model řádně vysušte na teplém slunném místě. Pod model dejte nějaký savý materiál (ručník nebo lepenku), na který bude odkapávat voda popř. olej z modelu.
 6. Přípravkem WD-40 nebo Nanoprotech Home ošetřete ložiska a exponované části pohonu (např. křížové klouby).

Video ukázka servisní úržby

Závěr

Jízda ve vodě, blátě a sněhu přínaší více radosti, bohužel ale vyžaduje i vyšší nároky údržbu. Pro snadnější čištění modelu doporučujeme šasi překrýt prodyškou tkaninou. Při jízdě ve vlhku je ze všeho nejdůležitější správný provoz a kontrola motorů.

 

Článek převzat ze stránek dovozce f.Astra, spol. s.r.o.